Mail ons

Overzicht

Het nieuwe nuljaar

Blogpost 20 Mar 2020

Zou het kunnen dat we als beschaving de klok terug op nul zetten na het verdwijnen van het coronavirus. Dat we een nieuwe ‘BC & AC’ afspreken: ‘before corona’ en ‘after corona’? Thomas Friedman beschrijft het gedachtenexperiment in een opinie-artikel in The New York Times. Het zou wel eens kunnen. Het Coronavirus heeft heel de wereld in een mistbank geduwd en we gedragen ons samen als nooit tevoren.

Nooit eerder was de wereld zo verenigd in het bestrijden van een gevaar. Corona is een gevaar waarbij het wij-zij-denken faalt. Reeds langer worstelen we als mensheid met onze beperkte capaciteit om ons eigenbelang en het belang van onze groep te overstijgen, om verder te komen dan het tribale leiderschap van ‘eigen groep eerst’. Met als triest hoogtepunt ons onhandig omgaan met de klimaatcrisis. Corona is een wereldwijde ‘bonding’-ervaring en teambuilding.

“Corona is een gevaar waarbij het wij-zij-denken faalt.”

Nooit eerder kreeg tribalisme wereldwijd zo weinig wind in de zeilen. Ik heb me nooit verdiept in de polariserende, ophitsende interacties op sociale media, maar ik stel me zo voor dat de drang van heel mensen om dit te doen of aan te moedigen geluwd is. Mensen en leiders die nu niet empathisch omgaan met wat er gebeurt, voelen snel dat ze ‘out of sync’ zijn en worden niet alleen fysiek, maar ook sociaal op afstand gehouden. We wenden ons af van oproerkraaiers, narcisten, machiavellisten allerhande.

Glashelder

Nooit eerder was voor iedereen tegelijkertijd duidelijk wat echt van belang is voor onze samenleving. In België is een lijst met ‘cruciale sectoren’ en ‘essentiële diensten’ in het Staatsblad gepubliceerd. Die essentiële diensten en cruciale sectoren worden ‘in ere’ hersteld en herwinnen hun waardigheid, met op de eerste plaats de gezondheidswerkers en zorgkundigen. Bovendien is het belang van een goede commandostructuur, van de ruggengraat die ons recht houdt als samenleving en in elke organisatie opnieuw glashelder.

Nooit eerder werden zoveel mensen simultaan op zichzelf of op de kleinst mogelijke kring teruggeworpen. We ontdekken zo wat en wie echt belangrijk is en wat we nodig hebben om ons goed te voelen. We werpen ballast af en merken dat veel consumptie weinig bijdraagt tot ons geluk. Ik stel me ook voor dat veel dagelijkse spanningen en aanslepende conflicten, onzekerheden en twijfels geluwd zijn.

“Kwetsbaar is plotsklaps niet alleen meer ‘die andere’: de mensen getroffen door ziekte, werkloosheid of ander onheil. Nee, we zijn allemaal kwetsbaar.”

Nooit eerder beseffen we hoe kwetsbaar we zijn. Kwetsbaar is plotsklaps niet alleen meer ‘die andere’: de mensen getroffen door ziekte, werkloosheid of ander onheil, de ouderen en jongeren. Neen. We zijn allemaal kwetsbaar. Fysiek, mentaal-emotioneel, sociaal. En die kwetsbaarheid maakt ons niet klein of zwak. Integendeel. Het is juist het voelen van onze kleinheid die ons groter maakt. We beseffen zelf beter wat we nodig hebben en van de weeromstuit ook wat we kunnen betekenen voor de anderen. We groeien als mens door onze kwetsbaarheid en feilbaarheid onder ogen te zien.

After Corona

Nooit eerder is ieders verantwoordelijkheidszin en creativiteit zo massaal uitgedaagd. Niet de creativiteit van ‘in ideale omstandigheden maximaal out of the box’. Neen. Vanuit de opgelegde beperkingen en dagelijkse ontregeling van onze normale doen. Ik verwacht binnen negen maanden een explosie van baby’s en kunstwerken. Maar ook dagelijks vinden mensen hun leven en activiteiten opnieuw uit. In mijn business experimenteert nu elke docent en trainer met online training, teaching en coaching.

“Deze collectieve les zal achteraf leiden tot een wereldwijd gevoel van ‘voor en na’.”

‘BC’ en ‘AC’. Het is niet dat de mensen die in het jaar ‘0’ geboren zijn ervaarden dat een groot stuk van de wereld aan het kantelen was naar een nieuwe fase. Ook nu zullen we niet wakker worden in een nieuwere, mooiere wereld als het coronavirus uitgeraasd is. Integendeel. Na de roes van gemeenschappelijkheid zullen we misschien nog meer de rauwheid van de strijd om middelen, invloed en macht meemaken. Tegelijkertijd zijn we allemaal simultaan geraakt in onze kern en leert iedereen op zijn of haar manier iets bij over wat ons echt gelukkig maakt en gezond houdt. En zal die collectieve les achteraf leiden tot een wereldwijd gevoel van ‘voor en na’.  

Nooit eerder.

Koen Marichal is leiderschapsexpert en -auteur van o.a. Naar Gedeeld Leiderschap en docent in de gelijknamige workshop die eind oktober weer van start gaat.

Zou het kunnen dat we als beschaving de klok terug op nul zetten na het verdwijnen van het coronavirus. Dat we een nieuwe ‘BC & AC’ afspreken: ‘before corona’ en ‘after corona’? Thomas Friedman beschrijft het gedachtenexperiment in een opinie-artikel in The New York Times. Het zou wel eens kunnen. Het Coronavirus heeft heel de wereld in een mistbank geduwd en we gedragen ons samen als nooit tevoren.

Nooit eerder was de wereld zo verenigd in het bestrijden van een gevaar. Corona is een gevaar waarbij het wij-zij-denken faalt. Reeds langer worstelen we als mensheid met onze beperkte capaciteit om ons eigenbelang en het belang van onze groep te overstijgen, om verder te komen dan het tribale leiderschap van ‘eigen groep eerst’. Met als triest hoogtepunt ons onhandig omgaan met de klimaatcrisis. Corona is een wereldwijde ‘bonding’-ervaring en teambuilding.

“Corona is een gevaar waarbij het wij-zij-denken faalt.”

Nooit eerder kreeg tribalisme wereldwijd zo weinig wind in de zeilen. Ik heb me nooit verdiept in de polariserende, ophitsende interacties op sociale media, maar ik stel me zo voor dat de drang van heel mensen om dit te doen of aan te moedigen geluwd is. Mensen en leiders die nu niet empathisch omgaan met wat er gebeurt, voelen snel dat ze ‘out of sync’ zijn en worden niet alleen fysiek, maar ook sociaal op afstand gehouden. We wenden ons af van oproerkraaiers, narcisten, machiavellisten allerhande.

Glashelder

Nooit eerder was voor iedereen tegelijkertijd duidelijk wat echt van belang is voor onze samenleving. In België is een lijst met ‘cruciale sectoren’ en ‘essentiële diensten’ in het Staatsblad gepubliceerd. Die essentiële diensten en cruciale sectoren worden ‘in ere’ hersteld en herwinnen hun waardigheid, met op de eerste plaats de gezondheidswerkers en zorgkundigen. Bovendien is het belang van een goede commandostructuur, van de ruggengraat die ons recht houdt als samenleving en in elke organisatie opnieuw glashelder.

Nooit eerder werden zoveel mensen simultaan op zichzelf of op de kleinst mogelijke kring teruggeworpen. We ontdekken zo wat en wie echt belangrijk is en wat we nodig hebben om ons goed te voelen. We werpen ballast af en merken dat veel consumptie weinig bijdraagt tot ons geluk. Ik stel me ook voor dat veel dagelijkse spanningen en aanslepende conflicten, onzekerheden en twijfels geluwd zijn.

“Kwetsbaar is plotsklaps niet alleen meer ‘die andere’: de mensen getroffen door ziekte, werkloosheid of ander onheil. Nee, we zijn allemaal kwetsbaar.”

Nooit eerder beseffen we hoe kwetsbaar we zijn. Kwetsbaar is plotsklaps niet alleen meer ‘die andere’: de mensen getroffen door ziekte, werkloosheid of ander onheil, de ouderen en jongeren. Neen. We zijn allemaal kwetsbaar. Fysiek, mentaal-emotioneel, sociaal. En die kwetsbaarheid maakt ons niet klein of zwak. Integendeel. Het is juist het voelen van onze kleinheid die ons groter maakt. We beseffen zelf beter wat we nodig hebben en van de weeromstuit ook wat we kunnen betekenen voor de anderen. We groeien als mens door onze kwetsbaarheid en feilbaarheid onder ogen te zien.

After Corona

Nooit eerder is ieders verantwoordelijkheidszin en creativiteit zo massaal uitgedaagd. Niet de creativiteit van ‘in ideale omstandigheden maximaal out of the box’. Neen. Vanuit de opgelegde beperkingen en dagelijkse ontregeling van onze normale doen. Ik verwacht binnen negen maanden een explosie van baby’s en kunstwerken. Maar ook dagelijks vinden mensen hun leven en activiteiten opnieuw uit. In mijn business experimenteert nu elke docent en trainer met online training, teaching en coaching.

“Deze collectieve les zal achteraf leiden tot een wereldwijd gevoel van ‘voor en na’.”

‘BC’ en ‘AC’. Het is niet dat de mensen die in het jaar ‘0’ geboren zijn ervaarden dat een groot stuk van de wereld aan het kantelen was naar een nieuwe fase. Ook nu zullen we niet wakker worden in een nieuwere, mooiere wereld als het coronavirus uitgeraasd is. Integendeel. Na de roes van gemeenschappelijkheid zullen we misschien nog meer de rauwheid van de strijd om middelen, invloed en macht meemaken. Tegelijkertijd zijn we allemaal simultaan geraakt in onze kern en leert iedereen op zijn of haar manier iets bij over wat ons echt gelukkig maakt en gezond houdt. En zal die collectieve les achteraf leiden tot een wereldwijd gevoel van ‘voor en na’.  

Nooit eerder.

Koen Marichal is leiderschapsexpert en -auteur van o.a. Naar Gedeeld Leiderschap en docent in de gelijknamige workshop die eind oktober weer van start gaat.